Rozwój świadomości żywieniowej wśród społeczeństwa powoduje, że dużo łatwiej nam zrozumieć istotę zdrowego odżywiania. W prasie, telewizji czy sieci pojawia się coraz więcej informacji odnośnie na temat tego ile posiłków jeść w ciągu dnia, jak organizować zdrowe zakupy, czy jak przygotować zdrowe posiłki. O ile tych informacji jest już naprawdę sporo i mamy do nich dostęp na każdym kroku, w sieci nadal pojawiają się pytania – co jeść, żeby schudnąć? Dlaczego?

Dlaczego skuteczne odchudzanie sprawia tyle problemów?

Praktycznie co chwile w sieci pojawiają się informacje na temat nowej diety ochudzającej, pomysłów na zdrowe posiłki czy skutecznych planów treningowych. Cateringi dietetyczne wyrastają jak grzyby po deszczu, a siłownie atakują atrakcyjną promocją na karnet. Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę ze zdrowym odżywianiem taki nadmiar informacji może sprawiać duży kłopot, powodować mętlik w głowie i znacznie zmniejszać motywację do startu. Zamiast starać się sprostać wszystkim wyzwaniom od razu, lepiej skupić się na konkretach i we własnym tempie budować swój idealny plan skutecznego odchudzania. Wyrobienie swoich nawyków żywieniowych umożliwi utrzymanie wymarzonej masy ciała, bez efektu jo-jo.

 

Jak schudnąć?

Podstawową rzeczą, którą zawsze podkreślam podczas współpracy
z moimi pacjentami (również w przypadku diety online) jest to, że odchudzanie to proces. Nie ma jednego produktu, który odchudza, jednego dania, które umożliwi utratę kilogramów, czy konkretnych ćwiczeń, które zapewnią zmniejszenie masy ciała.

Teoretycznie odchudzanie to czysta matematyka – przyjmowanie mniejszej ilości kalorii, w stosunku do zapotrzebowania umożliwia utratę masy ciała

W praktyce sprawa się komplikuje, przez szereg czynników na które musimy zwrócić uwagę – organizacja zakupów, godziny posiłków, przygotowanie jedzenia, czy zwyczajna chęć podjęcia zmiany.

skuteczna dieta, dieta, odchudzanie, dieta online

JAK JEŚĆ ŻEBY SCHUDNĄĆ?

Dopasuj czas swoich posiłków. 

Zapewne każdy z Was słyszał o regule „5 posiłków dziennie„. Ta żelazna zasada od wielu lat stanowiła podstawę skutecznej utraty kilogramów. Niestety, wiele osób ślepo podążając za trendem próbowało wdrożyć ją do swojego tryb życia, co zazwyczaj skutkowało zmuszaniem się do posiłku o określonej godzinie, czy specjalnym wstawaniem na śniadanie. Jak więc poprawnie rozumieć tę zasadę?

Jednym z kluczowych elementów w przypadku skutecznego odchudzania jest regularność posiłków. Ustalenie odpowiednich godzin na ich spożycie zależy jednak od naszego trybu życia, aniżeli powszechnie ustalonej zasady. Sami ustalamy optymalny czas na śniadanie, II śniadanie czy kolację. Przedstawmy to na przykładzie – jeśli wstajemy o godzinie 5:00 jednak czas na zjedzenie spokojnego śniadania mamy dopiero o 9:00 – wykorzystujemy to. Jeśli nasze obowiązki kończymy o 21, a spać kładziemy się dopiero w okolicy 24:00 nie ma potrzeby, żeby ostatni posiłek jeść o 18 (od 18 do 24 mija 6 godzin, jedzenie ostatniego posiłku o 18 będzie sprzyjało podjadaniu w późniejszym czasie). Godziny posiłków powinniśmy ustalać indywidualnie, dbając jednak o ich regularność (co 3 – 4h).

skuteczna dieta, dieta odchudzajaca, odchudzanie

Dbaj o organizację zakupów

Dokonywanie złych wyborów żywieniowych gwarantuje złe odżywianie – to jasne. Jeśli już na poziomie zakupów spożywczych wybieramy produkty niezdrowe, a zamiast warzyw, produktów pełnoziarnistych czy dobrego nabiału w naszym koszyku lądują chipsy, słodycze czy produkty instant, nasza dieta magicznie nie zamieni się w zdrową. Najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie podstawowej listy zakupów, która umożliwi skomponowanie zdrowego jadłospisu. Dzięki temu oszczędzamy nie tylko czas spędzony w sklepie, ale i pieniądze. Nasze zakupy są świadome, przemyślane i nie ma tu miejsca na kompulsywne zakupy. Taka lista świetnie sprawdzi się w „sytuacji awaryjnej”, jeśli nie mamy pomysłu na zdrowy obiad czy kolację.

Myśl o jedzeniu

Dlaczego wspomniana wcześniej regularność posiłków jest tak ważna? Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami powodują, że nasz głód narasta. Efekt jest taki, że praktycznie rzucamy się na jedzenie zjadając czasem 2 razy więcej niż normalnie. Unikają długich przerw nie doprowadzimy do wilczego głodu i łatwiej będzie nam panować nad kaloriami.

Znajdź swoje tempo

Nie każdy moment jest dobry, aby zacząć przygodę z odchudzaniem. Człowiek musi być gotowy na zmiany, bo bez tego nasza praca nie będzie przynosiła oczekiwanych zamian, a porażki i potknięcia negatywnie wpłyną na naszą motywację. Świadome budowanie własnych nawyków żywieniowych krok po kroku sprawi, że niezależnie od nowości dietetycznych będziemy mieli sprawdzony plan na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *