Dietetyk od zawsze kojarzony jest jedynie ze dietą odchudzającą. W miarę postępowania rozmowy okazuje się, że nadmierna masa ciała nie jest jedynym problemem. Dowiaduję się o hashimoto, insulinooporności, problemach z wątrobą, kiepskim samopoczuciem, łuszczycy czy refluksem. Dlaczego nie zwracamy uwagi przede wszystkim na nasze zdrowie?

Pierwsze słowa, które zazwyczaj słyszę w gabinecie to „chcę schudnąć, chcę ważyć 10 kg mniej, chce wrócić do wagi sprzed ciąży” itp. Mam wrażenie, że nikt nie mówi o swoich problemach zdrowotnych, ponieważ uważa że od zdrowia są lekarze.

  • Nikt nie pomyśli, że w problemach skórnych też należałoby zmienić dietę, bo bez odżywienia od wewnątrz kolejny krem nic nie da?
  • Że jak jestem ospała to kolejna kawa nie pomoże, bo należy znaleźć przyczynę?
  • Że jak wypadają mi włosy, to tabletki na porost nic nie dadzą, skoro nasza dieta kuleje? Że kupienie kolejnych superfoods nie zrobi naszej diety zdrowszej od zaraz?
  • A to, że napisane jest bio czy eco wcale nie oznacza, że faktycznie nam posłuży?
  • Albo nagle po 40 latach jedzenia kajzerek orientujemy się, że jednak gluten nam nie służy bo dieta bez glutenu jest modna?

Dieta ma ogromny wpływ na to jak funkcjonuje organizm. Logicznie rzecz biorąc, jak może nie mieć wpływu skoro jemy non stop przez całe swoje życie?

Wolimy wydać kilaset złotych na leki w aptece niż kiladziesiąt na dobrej jakości jedzenie. 

Kurczowo łapiemy się wszystkiego – diet 1000 kalorii, soczków z proszku, jadłospisu z gazety czy kolejnej mody na warzywny post, aby koniec końców zostać w punkcie wyjścia. Nie ważne, że potem wypadają nam włosy, skóra robi się szara, a szczuplejsze ciało wcale nie wygląda lepiej, bo jesteśmy wykończeni psychicznie. Po co?

Chciałabym, żeby coraz więcej osób podeszło do odżywiania bardziej świadomie i zrozumiało, że poprzez kolejna wymówkę „nie mam czasu, nie chce mi się, nie umiem gotować, mam dużo pracy” tylko sami sobie szkodzą.

 

 

 

 

Kategorie: Blog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *