Informacje na temat tego, jak powinna wyglądać zdrowa dieta można znaleźć już w bardzo wielu źródłach. Temat prawidłowego odżywiania rozpowszechniany jest zarówno w programach śniadaniowych, radiu czy ogólnokrajowych kampaniach żywieniowych. Internet również nie pozostaje dłużny, głównie za sprawą ogromnej bazy blogów bogatych w artykuły i przepisy na dietetyczne posiłki. Czy zdobywana przez nas wiedza ma jednak swoje odbicie w praktyce?

Żywieniowa świadomość społeczeństwa w temacie prawidłowego sposobu odżywiania jest coraz większa. Motywacją do zmiany jest już nie tylko pożądana utrata wagi, a wzmocnienie zdrowia, poprawa samopoczucia i ogólny wzrost jakości życia. Analizując wiele portali dietetycznych, a szczególnie komentarzy użytkowników, można zaobserwować, że ludzie coraz rzadziej chcą korzystać z wszelakich „diet cud”, teoretycznie zapewniających szyb
ką i skuteczną utratę wielu kilogramów.

Wynika to najczęściej z faktu, iż stosowanie takich diet wiąże się często z „efektem jojo” i znacznym pogorszeniem stanu zdrowia; niedoborem witamin, osłabieniem włosów, skóry i paznokci. Fakt, zrozumienia przez ludzi istoty zdrowej diety to bardzo dobra wiadomość, szczególnie dla dietetyków i żywieniowców, ponieważ to znak, że działania w temacie edukacji żywieniowej przynoszą właściwe rezultaty.
Wśród tej dietetycznej rewolucji pojawiają się również przeciwnicy, którzy twierdzą, że zdrowe odżywianie jest bardzo drogie i wiąże się z kupowaniem produktów tylko z konkretnych źródeł. Na szczęście to mit, wielokrotnie powtarzany przez osoby, który najzwyczajniej nie sprawdzili tego w praktyce.

Prawidłowo zbilansowany jadłospis to kompozycja ogólnodostępnych produktów, które z łatwością dostaniemy w osiedlowym sklepie.

Owszem, jeżeli na co dzień będziemy komponować menu bazując tylko na produktach z ekologicznych upraw, oriental
nych przyprawach i artykułach delikatesowych to jego wartość faktycznie wzrośnie.

Zmiana nawyków żywieniowych na te prawidłowe to główny motyw do skutecznego odchudzania. Często zaledwie kilka modyfikacji w codziennej diecie, zamiana produktów czy pory posiłków pozytywnie wpływa na utratę wagi.

Motywacji dostarcza nam fakt, że drobne zmiany wywołują duży efekt, a waga nie wraca do poprzedniej wartości. Jedyne czego potrzebujemy to chęć do zmian, a efekty przyjdą same szybciej, niż dam się wydaje!